نشست هم اندیشی حقوق شهروندی

دکتر شهرتی فر معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان شرقی در اسکو: منشور حقوق شهروندی در راستای نهادینه کردن کرامت انسانی در جامعه تدوین گردیده است.

اولین دوره نشست هم اندیشی حقوق شهروندی صبح روز سه شنبه مورخه ۹۶/۸/۳۰ با حضور دکتر شهرتی فر معاون سیاسی امنیتی استانداری و دکتر محمدزاده فرماندار شهرستان اسکو و با حضور اعضای شورای اداری شهرستان و نمایندگانی از شهروندان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان اسکو برگزار گردید.
دکتر محمدزاده گفت: بعد از ابلاغ منشور حقوق شهروندی توسط ریاست محترم جمهوری در سال ۱۳۹۵ با هدف استیفا و ارتقای حقوق شهروندی و به‌ منظور تدوین «برنامه و خط‌مشی دولت» مجموعه‌ای از حقوق شهروندی که در منابع نظام حقوقی ایران شناسایی ‌شده‌اند و یا دولت برای شناسایی، ایجاد، تحقق و اجرای آن‌ها از طریق اصلاح و توسعه نظام حقوقی و تدوین و پیگیری تصویب لوایح قانونی یا هرگونه تدبیر یا اقدام قانونی لازم تلاش جدی و فراگیر خود را معمول داشت و در قالب منشوری با عنوان منشور حقوق شهروندی ابلاغ گردید، که در یک نگاه واقع بینانه به این منشور می توان تدوین چنین سندی را برای اولین بار در تاریخ میهن عزیزمان نقطه عطفی عنوان نمود که همه حقوق مشروع و قانونی شناخته شده برای افراد انسانی در این سند گردآوری شده و یک اقدام پیشروانه در دولت تدبیر و امید و در راستای کرامت انسانی بشمار می آید.
ایشان افزودند: اقدام دولت در راستای تدوین منشور حقوق شهروندی گویای اعتقاد راسخ به حقوق بنیادین افراد جامعه که ریشه در ذات و فطرت پاک انسانی دارد، می باشد.
وی با اشاره به ضرورت نهادینه کردن منشور در جامعه افزود: برای عملیاتی و نهادینه کردن این منشور به عنوان یک سند حقوقی نیازمند همکاری همه دستگاههای اجرایی، نهادهای مردمی، تشکل ها و علی الخصوص مشارکت مردم هستیم و اجرای دقیق منشور می تواند ما را در کاهش آسیب‌ها و مشکلات جامعه یاری رساند.
دکتر محمدزاده گفت: منشور حقوق شهروندی برگرفته از تمام ظرفیت های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مترقی ترین قوانین دنیاست که چنین اسنادی برای نهادینه کردن حاکمیت قانون اساسی در جامعه ضروری می نمود که دولت تدبیر و امید با تدوین و ابلاغ آن گام اساسی در این خصوص برداشته و اینک باید در راستای عملیاتی نمودن آن با برگزاری آموزش های لازم و استفاده از ظرفیت های شهرستانی برنامه ریزی و اقدام گردد؛ در این خصوص سندهای تخصصی مثل منشور حقوق شهروندی در نظام اداری تدوین گردیده که همه باید برای اجرای مطلوب آن اهتمام داشته باشیم.
در ادامه این هم اندیشی دکتر شهرتی فر با اشاره به اهمیت حقوق شهروندی، آن را نوید بخش حاکمیت قانون عنوان نموده و با مروری بر پیشینه و صبغه دینی میهن عزیزمان، فلسفه حقوق شهروندی را با توجه به متون دینی تشریح نمود.
ایشان با بیان اینکه حقوق بشر به معنی امروزی که اولین بار پس از جنگ جهانی دوم در اندیشه‌‌های سیاسی غرب مطرح شده و در اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید، دایره شمول حقوق انسانی در اسلام را وسیعتر و توسعه یافته تر توصیف نموده و با اشاره به نامه امام علی (ع) به امام حسن(ع) که آنچه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند، متون اسلامی را سراسر آمیخته با موضوعات مربوط به حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی عنوان نمود.
وی با بیان اینکه هم به مقتضای زمان و هم بر اساس باورهای دینی، انسان از حقوق انسانی برخوردار است، افزود: اگر کسی شهروند جمهوری اسلامی است از حقوق برابر در جامعه برخوردار است و سهم هر فرد طبق قانون مساوی است، تبعیض و بی عدالتی در جامعه با شان و کرامت انسانی سازگار نبوده و منشور حقوق شهروندی در راستای نهادینه کردن همین اصول در جامعه بر پایه کرامت انسانی تدوین و ابلاغ گردیده است.
ایشان با بیان اینکه حقوق شهروندی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل گردد، افزود: حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، حق کرامت برابری انسانی، حق آزادی و امنیت شهروندی، حق مشارکت در تعیین سرنوشت و حق آزادی اندیشه و بیان را از مهمترین مواد منشور حقوق شهروندی عنوان نمودند و خواستار ورود جدی تمامی دستگاها و مشارکت دادن عموم مردم در اجرای دقیق این منشور شدند.
وی با اشاره به سند تخصصی حقوق شهروندی در نظام اداری مهمترین نیاز فضای اداری امروز را تعامل مناسب و تکریم مردم با تسهیل روندهای اداری بیان کرده و گفت: که در سایه تعامل با مردم، سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی تقویت می گردد و ضرورت دارد سازمان های مردم نهاد در راستای اجرای منشور حقوق شهروندی تقویت گردند.
در ادامه ضمن تشریح و تبیین مفاد منشور حقوق شهروندی، حاضرین نقطه نظرات خود را پیرامون مباحث حقوق شهروندی و برنامه های تحول اداری بیان کردند.۹۶/۸/۳۰

 

روابط عمومی فرمانداری شهرستان اسکو

@govomidosku

 

 

bigtheme